იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროს ადვოკატის, ხათუნა ჩხაიძის, დახმარებით, მურთაზ თ., რომელსაც ბრალი ედებოდა თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებიდან გაქცევაში, სასამართლოს მიერ სრულად გამართლდა.
მურთაზ თ.–ს 1978 წელს მიესაჯა 8 წლით თავისულების აღკვეთა, რომლის მოხდაც ერთ შრომა–გასწორების დაწესებულებაში განესაზღვრა. 1983 წლის 14 დეკემბერს კი აღმოჩენილ იქნა, რომ მურთაზ თ. თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში აღარ იმყოფებოდა. გატარებული ოპერატიული ქმედებების შედეგად, მისი ადგილსამყოფელი ვერ დადგინდა. მურთაზ თ.–ზე გამოცხადდა ძებნა და, აღკვეთის ღონისძიების სახით, დაუსწრებლად შეეფარდა პატიმრობა.
საქმეში არ მოიპოვებოდა არც ერთი პირდაპირი ან ირიბი მტკიცებულება, რომელიც მურთაზ მ.–ის მიერ მისთვის ინკრიმინირებული ქმედების ჩადენას დაადასტურებდა. ამის მიუხედავად, სასამართლო პროცესზე პროკურორმა მოითხოვა ბრალდებულის მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანა და სასჯელად 4 წლის ვადით თავისუფლების აღკვეთის განსაზღვრა.
მურთაზ თ.–ს, როგორც ძებნილს, ადვოკატი სახელმწიფოს ხარჯზე დაენიშნა. საზოგადოებრივმა ადვოკატმა, ხათუნა ჩხაიძემ, სასამართლოსგან მოითხოვა გამამართლებელი განაჩენის გამოტანა, რადგან საქმეში არ არსებობდა უტყუარი, ეჭვის გამომრიცხავი, პირდაპირი მტიცებულებების ერთობლიობა.
საბოლოოდ, თბილისის საქალაქო სასამართლომ საზოგადოებრივი ადვოკატის პოზიცია გაიზიარა და მურთაზ თ.–ის მიმართ გამამართლებელი განაჩენი დაადგინა.

With Assistance of Khatuna Chkhaidze, Person Accused in Escape from Prison Was Acquitted
With assistance of the LAS Tbilisi Bureau lawyer, Khatuna Chkhaidze, Murtaz T. who was accused of escape from the penitentiary institution, was fully acquitted by the court.
In 1978, Murtaz T. was sentenced to 8 years of restriction of liberty and to serve his punishment in one of the labor camps. On December 14, 1983, it was found out that Murtaz T. was not in the penitentiary institution. As a result of the operative measures, his location was not identified. Murtaz T. was announced in search and as a preventive measure he was sentenced to imprisonment in absentia.
There were not any direct or indirect proofs in the case showing his incriminating act. However, the prosecutor demanded from the court to render guilty verdict and sentence him restriction of liberty in length of 4 years.
As a wanted, Murtaz T. was appointed a public lawyer. The public lawyer, Khatuna Chkhaidze, demanded from the court to render a verdict of acquittal as there were no reliable, undoubted, direct evidences in the case.
Finally, Tbilisi City Court shared the position of the public lawyer and rendered a verdict of acquittal for Murtaz T.