იურიდიული დახმარების სამსახურის მცხეთა–მთიანეთის ბიუროს ადვოკატის, ქეთევან თალაკვაძის, დახმარებით, ზვიად ა., რომელსაც ბრალი ედებოდა ბინაში მფლობელის ნების საწინააღმდეგოდ შესვლაში, ცემაში, ასევე – სიცოცხლის მოსპობისა და ჯანმრთელობის დაზიანების მუქარაში, მცხეთის რაიონული სასამართლოს მიერ სრულად გამართლდა.
ზვიად ა.–ს მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნა დაიწყო თიანეთის რაიონის სოფელ ხევსურთუბანში მცხოვრები რუსუდან ბ.–ის მიერ სამართდამცველებისადმი მიმართვის საფუძველზე. კერძოდ, რუსუდან ბ. აცხადებდა, რომ ზვიად ა. შემოიჭრა მის სახლში, სცემა და დაემუქრა სიცოცხლის მოსპობით, თუკი მის მიმართ ჩადენილი ძალადობის შესახებ ვინმეს უამბობდა. ზვიად ა.–ს, რომელიც ნაწილობრივ აღიარებდა წარდგენილ ბრალდებებს, აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდა. მას, როგორც გადახდისუუნაროს, დამცველად დაენიშნა საზოგადოებრივი ადვოკატი – ქეთევან თალაკვაძე.
საქმის მასალების შესწავლისა და დაცვის ქვეშ მყოფთან კონსულტაციის შემდეგ, ქეთევან თალაკვაძემ თავდაპირველად სასამართლოს წინაშე დააყენა შუამდგომლობა ზვიად ა.–ს მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნის შეწყვეტის შესახებ, თუმცა, შუამდგომლობის დაკმაყოფილებაზე უარის მირების შემდეგ, მუშაობა განაგრძო ზვიად ა.–ს გამართლების მიმართულებით.
დაცვის მხარის ძირითადი არგუმენტს წარმოადგენდა საქმეში უტყუარ მტკიცებულებათა ერთობლიობის არარსებობა. ბრალდების მხარე ეყრდნობოდა ერთადერთ პირდაპირ მტკიცებულებას – რუსუდან ბ.–ის ჩვენებებს, რომლებიც ერთანეთთან წინააღმდეგობრივი იყო. ეჭვს იწვევდა დაზარალებულის ადეკვატურობაც, რადგან მან, ჩვენების მიცემისას, ვერ გაიხსენა საკუთარი დაბადების თარიღი. გარდა ამისა, ჩატარებულმა ექსპერტიზამ რუსუდან ბ.–ის სხეულზე მექანიკური დაზიანების ვერანაირი კვალი ვერ გამოავლინა.
ზემოაღნიშნულ გარემოებებზე დაყრდნობით, ადვოკატმა ქეთევან თალაკვაძემ ბრალდებულის გამართლება მოითხოვა. საბოლოოდ, სასამართლომ გაიზიარა საზოგადოებრივი ადვოკატის პოზიცია, ზვიად ა. უდანაშაულოდ ცნო და სხდომის დარბაზიდანვე გათავისუფლა.

With assistance of the LAS Mtskheta-Mtianeti Bureau lawyer, Ketevan Talakvadze, Zviad A. which was accused of breaking into the apartment, beating and committing threat of death and damage to health was fully acquitted by Mtskheta District Court.
The criminal prosecution against Zviad A. started on the basis of the application of Rusudan B. living in Khevsurtubani village, Tianeti district. Namely, Rusudan B. stated that Zviad A. intruded into her house, beat and threatened her to take her life if she told anyone about the violence. Zviad A. who partially admitted the presented charges, was sentenced to imprisonment as a preventive measure. As an insolvent person, he was appointed a public lawyer – Ketevan Talakvadze.
After studying the case materials and consultation with the defendant, at first Ketevan Talakvadze submitted a motion to the court demanding to cease criminal prosecution against Zviad A. However, after she received refusal on her demand, she started working on his acquittal.
The main argument of the defense party was that there were no reliable evidences in the case. The prosecution party had only one direct proof which was testimonies of Rusudan B. and they were controversial. The adequacy of the victim was under doubt too as she could not remember her date of birth while giving the testimony. The expertise could not identify any sign of the mechanical damage on her body.
Basing on the above-mentioned circumstances, the lawyer, Ketevan Talakvadze demanded acquittal for the defendant. Finally, the court shred the position of the public lawyer, found Zviad A. not guilty and released from the courtroom.