27 ივნისს, სასტუმრო "ვინდჰემ გრანდ თბილისში", იურიდიული დახმარების სამსახურის ორგანიზებით და USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით ჩატარდა უფასო იურიდიული დახმარების მიმწოდებელთა ქსელის წევრი ორგანიზაციების წარმომადგენელთა შეხვედრა. ღონისძიების თემა იყო იურიდიული დახმარების მიმწოდებელთა ქსელის განახლება საქართველოში მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების მიზნით.
შეხვედრა გახსნა იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორმა დავით სიმონიამ. მონაწილეებს მიმართეს USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის ხელმძღვანელმა გიორგი ჩხეიძემ და ამავე პროგრამის წარმომადგენელმა მარიამ გაბედავამ, UNDP კანონის უზენაესობისა და მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის პროგრამის ხელმძღვანელმა ლევან ასათიანმა და ამავე პროგრამის წარმომადგენელმა მარიამ ტაბატაძემ, იურიდიული დახმარების სასამხურის დირექტორის პირველმა მოადგილემ ნინო მელაძემ. შეხვედრას მოდერაციას უწევდა იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორის თანაშემწე სალომე დუდუჩავა.
შეხვედრაში 20-მდე ორგანიზაცია მონაწილეობდა. მათი დიდი ნაწილი უფასო იურიდიული დახმარების მიმწოდებელთა ქსელის დამფუძნებლები არიან. აღინიშნა, რომ პანდემიით გამოწვეული პრობლემების გამო ქსელის მუშაობა მნიშვნელოვნად იყო შეფერხებული. მასში ჩართული ორგანიზაციების ნაწილმა ფუნქციონირება შეწყვიტა. საჭირო გახდა ქსელის მუშაობის განახლება და ისეთი რეფორმების განხორციელება, რომელიც ქსელი მუშოაბას ბევრად უფრო ეფექტურს გახდის. განახლდება ქსელის ვებგვერდი და გამოყენებული იქნება სხვა ტექნოლოგიური სიახლეები.
აღსანიშნავია, რომ უფასო იურიდიული დახმარების მიმწოდებელთა ქსელით სარგებლობა შეუძლია ყველა მოქალაქეს, ვისაც რაიმე სახის სამართლებრივი პრობლემა აქვს. ქსელის წევრები მოქმედებენ კანონით განსაზღვრული პირობების ფარგლებში. თუ ერთი რომელიმე ორგანიზაცია, შესაბამისი მანდატის არარსებობის გამო, მოქალქეს ვერ გაუწევს დახმარებას, ქსელი იძლევა საშულებას ბენეფიციარი გადამისამართდეს ქსელის წევრ სხვა ორგანიზაციაში. საერთო ჯამში ქსელის არსებობა მნიშვნელოვნად ზრდის მოქალაქეთა ხელმისაწვდომობას მართლმსაჯულებაზე.

A meeting of the network of legal aid providers was held
On June 27, a meeting the free legal aid providers network member organizations was held at the hotel "Wyndham Grand Tbilisi", organized by the Legal Aid Service (LAS)  and supported by the USAID Rule of Law Program. Renewal of the network of legal aid providers was the event's main theme, with the goal of enhancing  access to justice in the country. David Simonia, Director of the Legal Aid Service, welcomed the meeting.
Giorgi Chkheidze, Head of the USAID Rule of Law Program,   Mariam Gabedava, representative of the same program, Levan Asatiani, Head of the UNDP Rule of Law and Access to Justice Program, Mariam Tabatadze, representative of the same program, and Nino Meladze, first deputy director of Legal Aid Service  addressed the audience. LAS  Director ‘s assistant,  Salome Duduchava,  moderated  the meeting.
About 20 organizations were  present  at the assembly. The majority of them are the free legal aid providers’ network founders. It was noticed that the network's operation had been significantly hindered  as a result of the pandemic issues.
Some of the organizations involved  stopped functioning. The network needed to be updated, and changes increasing  its efficiency had to be made. Other technological advancements will also  be implemented, and the network website will be upgraded.
It should be mentioned that the network of free legal aid providers is available to all citizens who are experiencing any form of legal issue. The network participants  operate  within the constraints of the legal guidelines. The network offers a method to refer the beneficiary to another  member  organization, in case  one of them is unable to help the citizen due to the  lack of  the relevant  mandate. Overall, the network's existence vastly improves residents' access to justice.