საოჯახო სამართლის საკითხებზე ტრენინგები ჩატარდა
9–10 სექტემბერს, იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროში, საოჯახო სამართლის საკითხებზე ტრენინგები ჩატარდა. სწავლებას იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატები და კერძო სექტორში მოღვაწე იურისტები დაესწრნენ. ღონისძიება გაეროს განვითარების პროგრამისა და ევროკავშირის მხარდაჭერით ჩატარდა.
ტრენინგს უძღვებოდა „საქართველოს იურიდიული ფირმების ასოციაციის“ ექსპერტი საოჯახო სამართალში, იურიდიული ფირმა „VBAT”-ის პარტნიორი, ბატონი დავით კიკალეიშვილი. სწავლების ფარგლებში განიხილეს შემდეგი საკითხები: მშობლების მიერ შვილების რჩენის ვალდებულება; მშობლების უფლებებისა და მოვალეობების შეზღუდვა, შეჩერება და ჩამორთმევა; არასრულწლოვანის წარმომადგენლის დაცვის უფლება; მეურვეობის და მზრუნველობის დაწესება და სხვა. ყურადღება გამახვილდა მშობელთა უფლებების სფეროში მოქმედ ეროვნულ და საერთაშორისო კანონმდებლობაზე, ასევე ქართული და ევროპული სასამართლოების პრაქტიკაზე.
სწავლება ჩატარდა ორწლიანი სასწავლო პროგრამის ფარგლებში, რომელიც განკუთვნილია უფასო იურიდიული დახმარების მიწოდებაში ჩართული ადვოკატებისთვის. სასწავლო პროგრამა მოიცავს 40–მდე სხვადასხვა თემაზე დაგეგმილ 150–ზე მეტ ტრენინგს, რომელიც, 2016–2017 წლებში, გაეროს განვითარების პროგრამისა და ევროკავშირის მხარდაჭერით განხორციელდება. სწავლების ორგანიზების საკითხზე, იურიდიული დახმარების სამსახური თანამშრომლობს „საქართველოს იურიდიული ფირმების ასოციაციასა“ და „საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციასთან“.
იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატთა პროფესიული განვითარება ერთ–ერთი პრიორიტეტია პროექტისა, სახელწოდებით – „ხელმისაწვდომი მართლმსაჯულება და ბავშვზე მორგებული მართლმსაჯულების სისტემის განვითარება საქართველოში“, რომელიც ხორციელდება გაეროს ბავშვთა ფონდისა (UNICEF) და გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) მიერ, ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით.

Trainings Were Held on Family Law Issues
On September 9-10, trainings were held on family law issues at the LAS Tbilisi Bureau office. The training was attended the LAS lawyers and lawyers of the private sector. The event was organized with support of UNDP and the EU.
The expert of Law Firms Association of Georgia in family law and the partner of the law firm VBAT, Mr. Davit Kikaleishvili led the training process. The following issues were discussed at the training: parents’ obligation to support their children; restriction, suspension and deprivation of parental rights and obligations; right to protect a representative of a child; guardianship and care, etc. The focus was made on existing national and international legislation regarding rights of a parent, as well as practice of the Georgian and European courts.
The training was held as a part of a two-year learning program designed for lawyers who provide free legal aid. The training program consists of more than 150 trainings on up to 40 different topics which are planned to be carried out in 2016-2017 with support of UNDP and the EU. Legal Aid Service cooperates with Law Firms Association of Georgia and Georgian bar Association.
Professional development of the LAS lawyers is one of the priorities of the project Enhancing Access to Justice and Development of a Child-Friendly Justice System in Georgia which is being implemented by UNICEF and UNDP with financial support from the EU.