2 აპრილს, იურიდიული დახმარების სამსახურის სპეციალიზებულ საქმეთა ბიუროს და სასწავლო ცენტრის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ გაეროს ბავშვთა ფონდის მიერ ორგანიზებულ შეხვედრაში, რომელშიც პროფესიონალებმა და მოწვეულმა სპეციალისტებმა განიხილეს ბავშვის უფლებათა კოდექსის 26-ე მუხლის ეფექტიანი აღსრულების და ერთგვაროვანი პრაქტიკის ჩამოყალიბების საკითხები.
ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის ფარგლებში 150-ზე მეტმა პროფესიონალმა - სოციალურმა მუშაკმა, მოსამართლეებმა, ადვოკატებმა - მიიღო მონაწილეობა. აღსანიშნავია, რომ კოდექსის 26-ე მუხლი არეგულირებს ბავშვის ოჯახისგან განცალკევების საკითხს და ამას დასაშვებად მიიჩნევს მხოლოდ მაშინ, როცა ბავშვის სიცოცხლეს, ჯანმრთელობას ან უსაფრთხოებას ექმნება მყისიერი საფრთხე, და მაშინაც გადაწყვეტილება სასამართლოს თანხმობით უნდა იქნეს მიღებული.
დასკვნითი შეხვედრის მონაწილეებმა ერთმანეთს გაუზიარეს ინფორმაცია და გამოცდილება ძირითადი კონცეფციების, პრინციპების, მიდგომებისა და თანამშრომლობის წესების შესახებ. ხაზგასმით აღინიშნა, რომ ბავშვის საუკეთესო ინტერესებზე დაყრდნობით, ყველა ბავშვს აქვს უფლება, იზრდებოდეს ოჯახურ გარემოში. ბავშვის ოჯახისგან განცალკევება დაუშვებელია და ეს მხოლოდ უკიდურესი აუცილებლობის დროს და ისიც დროებითი ზომის სახით უნდა მოხდეს.

On April 2, representatives from the Legal Aid Service's Specialised Affairs Bureau and the Training Centre took part in the meeting, arranged by the United Nations Children's Fund (UNICEF). Professionals and invited specialists discussed the establishment of uniform practices and the effective enforcement of Article 26,of the Code on the Rights of the Child.
Over 150 experts, including judges, lawyers, and social workers, participated in the EU-funded project. It should be emphasized that Article 26 of the Code governs the topic of child separation from the family, and only permits it when the child's life, health, or safety is in urgent danger. In these cases, the decision must be made with the court's approval.
The final meeting's attendees exchanged knowledge and firsthand knowledge of the fundamental ideas, tenets, strategies, and guidelines of cooperation. It was underlined that every child has the right to grow up in a family setting, if it serves their best interests. It is not acceptable to remove a child from the family; such action should only be taken in case of extreme circumstances and as a temporary solution.