გაეროს სახლში შშმ პირებთან შეხვედრა ჩატარდა
2026 წლის 21 აპრილს, გაეროს სახლში გაიმართა სამუშაო შეხვედრა თემაზე:„იურიდიული დახმარების სამსახურის როლი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ეფექტიან სამართლებრივ მხარდაჭერაში“.
შეხვედრა გახსნეს გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) კანონის უზენაესობის პროექტის მენეჯერმა ლევან ასათიანმა და ინფორმაციის, ანალიტიკური და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა მაია ნოზაძემ. მათ ყურადღება გაამახვილეს ინკლუზიური მართლმსაჯულების მნიშვნელობასა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის სამართლებრივი სერვისების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების საჭიროებაზე.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის სახელმძღვანელოს პრეზენტაცია, რომელიც წარადგინა შშმ პირთა უფლებების ადვოკატმა ნანა გოჩიაშვილმა. პრეზენტაციისას განხილულ იქნა პრაქტიკული მიდგომები, რომლებიც მიზნად ისახავს შშმ პირთათვის სამართლებრივი დახმარების ხარისხისა და ეფექტიანობის გაუმჯობესებას, აგრეთვე არსებული გამოწვევები და შესაბამისი რეკომენდაციები.
შეხვედრის მეორე ნაწილი დაეთმო დისკუსიას, რომელშიც აქტიურად ჩაერთნენ შეხვედრის მონაწილეები, მათ შორის იურიდიული დახმარების სამსახურის ადვოკატები, შშმ თემის წარმომადგენლები და შშმ პირთა უფლებადამცველები. აქტიური ჩართულობის შედეგად დეტალურად იქნა განხილული არსებული გამოწვევები, საჭიროებები და სამომავლო ნაბიჯები. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა სერვისების ადაპტაციასა და შშმ პირთა რეალურ საჭიროებებზე მორგებულ მიდგომებზე.
ღონისძიება განხორციელდა გაეროს განვითარების პროგრამისა UNDP Georgia და გერმანიის მთავრობის მხარდაჭერით

The UN House hosted a session on "The Role of Legal Aid Service in Effective Legal Support for Persons with Disabilities" on April 21, 2026.
Levan Asatiani, the United Nations Development Programme (UNDP) Rule of Law Project Manager, and Maia Nozadze, the Head of the Legal Aid Service (LAS) Information, Analytical, and International Relations Department, opened the meeting and emphasised the significance of inclusive justice, as well as the necessity of enhancing access to legal services for people with disabilities.
The event included a presentation of the Handbook on the Protection of the Rights of Persons with Disabilities, presented by Nana Gochiashvili, a lawyer for the rights of persons with disabilities. The presentation discussed practical approaches aimed at improving the quality and efficacy of legal aid for the disabled, as well as existing challenges and relevant recommendations.
The second half of the meeting was devoted to a discussion. The participants of the meeting, including lawyers from the Legal Aid Service, representatives of the disability community and human rights defenders of persons with disabilities, actively joined the talk. Their active participation led to a thorough discussion of the present issues, requirements, and next initiatives. The adaptation of services and the approaches tailored to the actual needs of people with disabilities received particular emphasis.
The event was implemented with the support of the United Nations Development Program UNDP Georgia and the Government of Germany.