სოციალურად დაუცველმა მოქალაქემ ზ.ო–მ, რომელმაც სახელმწიფო იურიდიული დახმარების სამსახურის უფასო მომსახურებით ისარგებლა, შემოსავლების სამსახურს სასამართლოში დავა მოუგო.
ზ.ო., მძიმე ეკონომიური მდგომარეობის გამო, ოჯახის რჩენის მიზნით, იძულებული გახდა სახლის წინ გაეყიდა ოჯახის წევრების ნახმარი ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი. მონიტორინგის დროს, შემოსავლების სამსახურის თანამშრომელმა განახორციელა საკონტროლო შესყიდვა და, ყოველგვარი განმარტების გარეშე, ზ.ო. დააჯარიმა 500 ლარით. დაჯარიმების საფუძვლად კი ზ.ო.–ს მიერ გადასახადის გადამხდელად აღრიცხვის წესის დარღვევა მიუთითა.
ზ.ო.–მ მაშინვე გაასაჩივრა აღნიშნული გადაწყვეტილება ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში, თუმცა საჩივარი არ დაკმაყოფილდა. ასეთ ვითარებაში, ვინაიდან არ ჰქონდა ადვოკატის დაქირავების საშუალება, მან მიმართა სახელმწიფო იურიდიული დახმარების სამსახურს.
იურიდიული დახმარების სამსახურის მცხეთა–მთიანეთის ბიუროს კონსულტანტმა, ირინე ბარბაქაძემ, ზ.ო.–ს როგორც ზეპირი კონსულტაცია, ისე იურიდიული დახმარებაც გაუწია. კერძოდ, შეუდგინა სარჩელი, რომლითაც სასამართლოსგან შემოსავლების სამსახურის მიერ ზ.ო.–სთვის დაკისრებული სახდელების გაუქმება მოითხოვა.
შედეგად, სასამართლომ სარჩელი სრულად დააკმაყოფილა და ზ.ო. ყოველგვარი სახდელებისგან, მათ შორის, 500 ლარის ოდენობის ჯარიმის გადახდისგანაც გათავისუფლდა.

The socially vulnerable citizen Z.O., who applied to Legal Aid Service for legal assistance, could win the dispute against the Revenue Service in court.
Due to the poor economic situation and with the aim to support his family, Z.O. had to sell clothes and shoes of his family members in front of his house. While conducting monitoring, the officer of the Revenue Service made controlling purchase and without any explanation, fined him 500 GEL. As a ground for the fine, the officer indicated the fact of violation of the registration rule as a tax payer.
Z.O. immediately appealed this decision in the higher administrative body, however, the appeal was not satisfied. In this situation, being insolvent, he addressed the state legal aid service.
The LAS Mtskheta-Mtianeti Bureau consultant, Irine Barbakadze, rendered oral consultation and legal assistance to Z.O. Namely, she drafted a lawsuit for him demanding the annulment of the fine by the Revenue Service.
As a result, the court fully satisfied the lawsuit and exempted Z.O. from paying any taxes and the fine of 500 GEL.