იურიდიული დახმარების სამსახურის შიდა ქართლის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატის, იოსებ გაბარაევის ძალისხმევით, პრობაციონერი ვასილ ბ. პირობითი მსჯავრის გაუქმებასა და განაჩენით დანიშნული სასჯელის აღსრულებას გადაურჩა.
2011 წელს, თელავის რაიონულმა სასამართლომ ვასილ ბ.–ს მიუსაჯა 6 წლით თავისუფლების აღკვეთა, საიდანაც მოსახდელად განესაზღვრა თავისუფლების აღკვეთა 2 წლის ვადით, ხოლო დანარჩენი 4 წელი ჩაეთვალა პირობით 5 წლის გამოსაცდელი ვადით. 2013 წელს, “ამნისტიის შესახებ“ საქართველოს კანონის საფუძველზე, ვასილ ბ.–ს სასჯელი შეუმცირდა ¼–ით. თავიდან, მსჯავრდებულის კონტროლსა და დახმარებას ახორციელებდა კახეთის პრობაციის ბიურო, ხოლო მის მიერ საცხოვრებელი ადგილის შეცვლის შემდეგ – შიდა ქართლის პრობაციის ბიურო. იმ საფუძვლით, რომ 2014 წლის აგვისტოდან ადგილი ჰქონდა ვასილ ბ.–ს მიერ პრობაციის ბიუროში გამოცხადების რეჟიმის დარღვევასა და ასევე დაკისრებული მოვალეობის შეუსრულებლობას, შიდა ქართლის პრობაციის ბიუროს წარმომადგენელმა მოითხოვა მსჯავრდებულის მიმართ პირობითი მსჯავრის გაუქმება და განაჩენით დანიშნული სასჯელის აღსრულება.
საზოგადოებრივი ადვოკატი, იოსებ გაბარაევი არ დაეთანხმა პრობაციის ბიუროს წარდგინებას, რადგან საქმის მასალებიდან ირკვეოდა, რომ პრობაციონერი პირნათლად ასრულებდა დაკისრებულ მოვალეობებს, აიღო პირადობის მოწმობა და არ გაუწყვეტია კავშირი პრობაციის ბიუროსთან. გარდა ამისა, არ არსებობდა რაიმე მტკიცებულება, რომელიც ადასტურებდა, რომ ადგილი ჰქონდა ვასილ ბ.–ს მიერ დაკისრებული მოვალეობების სისტემატურად შეუსრულებლობას, ასევე იმ ფაქტს, რომ მსჯავრდებული განზრახ არიდებდა თავს ბიუროში გამოცხადებას. უცნობი იყო მისი ადგილსამყოფელიც. ამ გარემოებებზე დაყრდნობით, იოსებ გაბარაევმა მოითხოვა პრობაციის ბიუროს წარდგინების ცვლილებებით დაკმაყოფილება, ასევე ვასილ ბ.–ს მიმართ ძებნის გამოცხადება და მისი ადგილსამყოფელის დადგენა.
შედეგად, სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ვასილ ბ.–ს მიმართ დაწესებული პირობითი მსჯავრი ძალაში დარჩა და ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა პრობაციის ბიუროს წარდგინება. პოლიციის ორგანოებმა მოახერხეს მსჯავრდებულის პოვნა და 2015 წლიდან მან განაგრძო დაკისრებული მოვალეობების შესრულება.

With Assistance of Public Attorney, the Convict Was Saved from Cancellation of Conditional Sentence
With effort of the LAS Shida Kartli legal aid bureau lawyer, Ioseb Gabaraevi, probationer Vasil B. was saved from annulment of conditional sentence and enforcement of the punishment sentenced by the court verdict.
In 2011, Telavi District Court sentenced Vasil B. to 6 years of imprisonment, out of which he had to serve 2 years in prison and 5 years of conditional sentence. In 2013, on the basis of the Georgian Law on Amnesty, Vasil B.’s sentence was reduced by ¼. At first, Kakheti Probation Bureau carried out supervision and assistance of the convict, but after he changed the place of residence, Shida Kartli Probation Bureau undertook controlling him. With the grounds that, since August, 2014, Vasil B. violated appearance to the Bureau several times and did not fulfill imposed responsibilities, representative of Shida Kartli Probation Bureau demanded cancelation of conditional sentence and enforcement of the punishment according to the court verdict.
The public attorney, Ioseb Gabaraevi, did not agree with the application of the Bureau. The case materials showed that the probationer was honestly carrying out his duties and had never stopped contact with the probation bureau. Moreover, there was no any evidence proving that Vasil B. systematically violated the probation regime or he intentionally avoided appearance to the Bureau. His place of residence was unknown too. Considering all these circumstances, Ioseb Gabaraevi demanded from the court to satisfy the application of the probation officer with amendments in it, to declare search to find Vasil B. and establish his place of residence.
As a result, the court left the conditional sentence for Vasil B. in force and partially satisfied the application of the Bureau. The police was able to find the convict and from 2015, he continued to fulfill his duties.