ადვოკატ დავით გოგვაძის დახმარებით, 21 წელს მიუღწეველ პირს სასჯელი შეუმსუბუქდა
იურიდიული დახმარების სამსახურის აჭარის ბიუროს ადვოკატის, დავით გოგვაძის, დახმარებით, თემურ ქ.–ს, რომელსაც მსჯავრი დაედო სხვისი ნივთის განადგურებასა და ქურდობაში, სასჯელი შეუმსუბუქდა.
თემურ ქ.–ს მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნა რამდენიმე ბრალდებით მიმდინარეობდა. თავდაპირველად, მას ბრალი წარედგინა ერთ–ერთი სახელმწიფო უწყების საკუთრებაში არსებული ავტომობილის დაზიანებაში, რამაც 250 ლარის ოდენობის მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია. აღნიშნულ საქმეზე სისხლის სამართლის პროცესი დასრულებული არ იყო, როდესაც თემურ ქ.–მ კიდევ ერთი დანაშაული ჩაიდინა, კერძოდ, ერთ–ერთი მაღაზიიდან მოიპარა ძვირადღირებული ალკოჰოლური სასმელი.
მაქნანის დაზიანების საქმეზე თემურ ქ.–ის განესაზღვრა ორწლიანი პირობითი სასჯელი. პარალელურად, გრძელდებოდა ალკოჰოლური სასმელის ქურდობასთან დაკავშირებული საქმის განხილვა, თუმცა, მოკლე ხანში, უკვე პირიბითი მსჯავრის ქვეშ, თემურ ქ.–მ ისევ ჩაიდინა ალკოჰოლის ქურდობა.
აღსანიშნავია, რომ არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების სტანდარტების გათვალისწინებით, თემურ ქ.–ს, აღკვეთის ღონისძიების სახით, პირველი ორი დანაშაულისთვის მხოლოდ გირაო შეეფარდა, მესამე საქმეზე კი – გირაო პატიმრობის უზრუნველყოფით. ამასთან, ბრალდებულმა ვერც ერთხელ ვერ უზრუნველყო გირაოს შეტანა.
თემურ ქ., როგორც 21 წელს მიუღწეველი,  ექვემდებარებოდა სავალდებულო დაცვას, ამიტომ მას იურიდიული დახმარების სამსახურის აჭარის ბიუროს ადვოკატი, დავით გოგვაძე დაენიშნა.
ადვოკატმა დავით გოგვაძემ გაასაჩივრა მანქანის დაზიანების საქმეზე გამოტანილი განაჩენი, რომელიც ორწლიან პირობით სასჯელს ითვალისწინებდა, და სააპელაციო სასამართლოსგან, პირობითი სასჯელის ნაცვლად, თემურ ქ.–ისთვის 500 ლარის ოდენობის ჯარიმის დაკისრება მოითხოვა. სააპელაციო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა დაცვის მხარის საჩივარი, გააუქმა პირობითი სასჯელი და თემურ ქ.–ს 700 ლარის ოდენობის ჯარიმა დააკისრა.
ამის შემდეგ, ადვოკატმა დავით გოგვაძემ სასამართლოში მოითხოვა ქურდობის საქმეების გაერთიანება, რაც დაკმაყოფილდა. საბოლოოდ, საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე, თემურ ქ.–ს სასჯელად განესაზღვრა თავისუფლების აღკვეთა 2 წლისა და 3 თვის ვადით, საიდანაც 3 თვე დაენიშნა პატიმრობაში მოხდით, ხოლო 2 წელი ჩაეთვალა პირობით.

With assistance of the LAS Adjara Bureau lawyer, Davit Gogvadze, the punishment for Temur K. who had conviction for destroying and stealing of other person’s object was mitigated.
The criminal prosecution against Temur K. had started on the basis of several charges. At first, he was accused of damaging one of the cars which belonged to the state agency and the cost of the damage was 250 GEL. The criminal proceedings were not finished when Temur K. committed one more crime. Namely, he stole one of the expensive drinks from the shop.
Temur K. was given 2 years of conditional sentence on the case of damaging the car. At the same time, the case regarding stealing alcoholic drink was in process. However, being under conditional sentence, Temur K. still committed another crime – he stole alcoholic drink again.
It is worth to mention that taking into consideration the juvenile justice standards Temur K. was sentenced with the bail for the first two offenses, regarding the third offense – the bail on security of imprisonment. Moreover, the defendant failed to pay for his bail for each case.
Temur K. as a person under 21 was subject of compulsory defense, that’s why, the LAS Adjara Bureau lawyer, Davit Gogvadze was appointed for him.
The lawyer Davit Gogvadze appealed the decision on the case of damaging the car which envisaged 2 years of conditional sentence. He demanded from the appellate court to sentence Temur K. with a fine in the amount of 500 GEL. The Court of Appeal partially satisfied the demand of the defense party, cancelled the conditional sentence and charged Temur K. to pay the fine of 700 GEL.
After this, the lawyer Davit Gogvadze demanded to unite the cases of stealing and it was satisfied. Finally, on the basis of the plea bargaining, Temur K. was sentenced restriction of liberty for 2 years and 3 months – 3 months of imprisonment and 2 years of conditional sentence.